10 Ağustos 2016

Samsung Galaxy Note 5'e Nasıl Fabrika Romu Yüklenir? (Root Kaldırma)

Merhaba, bir kullanıcımızın Google Forum adresimiz üzerinden rica etmesi aracılığıyla Note 5'e nasıl stock romun yükleneceğini anlatmak için birlikteyiz. Bu işlem, aynı zamanda rootlu olan telefonunuzu da rootsuz hale getirmektedir.

İndirme Linkleri Konunun Hemen Altında Yer Alacaktır.
Öncelikle ihtiyacımız olan şeyler belli. İlk olarak bir adet Note 5 romu, bir adet de ODİN.
Yalnız dikkat etmeniz gereken, telefonlarınızın modeli. Bu modele uygun yazılımı aşağıda vereceğim linkten indirmeniz gerekecek.

Örnek olarak bizim ele alacağımız sürüm bu. 
Model numaranızı öğrenmeniz için yapmanız gereken AYARLAR>HAKKINDA>Telefon Modeli Bu kısımdan edindiğimiz bilgi ile romumuzu Sammobile isimli siteden indireceğiz.

Başlamadan evvel küçük bir uyarı vermek isterim. Eğer cihazınız yurtdışı bir cihaz ise, imei numaranız silinebilir ya da şebekeye kapanabilir. Bu nedenle eğer yurtdışı bir cihaz sahibiyseniz, kendi romunuzda kalmanızı öneririm.

Burada gördüğünüz gibi SamMobile'a giriş yaptığınız zaman böyle bir arama sekmesi çıkacak. Yukarıda edindiğimiz model numarası N920C idi. Bu cihazın saf romunu indirebilmek adına model numarasını işaretlediğim kutuya şekildeki gibi yazın.

Yazım işlemi bittikten sonra zaten model numaranız hemen altta çıkacaktır. Tıklayın ve aratın. Sizi romun olduğu sayfaya yönlendirecektir.

Karşınıza çıkan sayfada romlar ve ülkeler yer alacaktır.  Bu sayfada Ülke Seçin kısmından Türkiye'yi seçin ya da telefonu hangi ülkeden aldıysanız, o ülkeyi seçebilirsiniz.

Seçim yaptığınız zaman Türkiye'ye sunulmuş romlar ile karşılaşacaksınız. Buradaki son sürümü yüklemeniz önerimdir. Tabi yine de seçim size kalmış durumda.

Biz en son çıkmış olan sürümü indireceğimiz için ilk sırada olan son yayımlanmış sürüme tıklayacağız. Tıkladığınız zaman artık indirme sayfası açılacaktır. 

UYARI: SamMobile'dan indirme yapabilmeniz için siteye üye olmanız gerekmektedir. REGULAR DOWNLOAD'a tıklayarak açılan kısımdan ücretsiz olanı seçip üye olabilirsiniz. 

Üye olduktan sonra Regular Download'a tekrar tıklayarak romu indirin. Rom indirme işlemi uzun sürecektir. (Minimum 2 saat) Bu indirme bittikten sonra yazılımı rardan çıkartın. Sıra ODİN'e geldi.


Önce telefonunuzun pc bağlantısını kesin. Ardından görseldeki gibi kapatma tuşu+home tuşu+ses kısma tuşuna bir süre basılı tutun. Telefon DOWNLOAD ya da Odin moduna girecektir. Odin modu açıldıktan sonra telefonu pcye bağlayın. 


NOT: Eğer ODİN telefonunuzu görmezse, Samsung PC Sürücülerini tekrar yükleyin.

Bu işlemler bittikten sonra aşağıdaki linklerden indireceğiniz ODİN'e sıra geldi. Odin'i indirin ve rardan onu da çıkartıp ardından uygulamayı açın.

Açtığınız zaman, telefonunuzu pc görmüşse eğer, sarı renkle işaretlediğim yerde COM:X tarzında bir yazı yazacaktır. Bu telefonunuzun ismidir. Böylece görüp görmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ardından indirip rardan çıkarttığımız Note 5 xxx.tar isimli romu, kırmızı renkle belirttiğim PDA kısmına tıklayarak seçiyorsunuz.

Odin, donma yapabilir. Yanıt vermiyor dediği zaman bekleyin. Ardından mavi ile belirttiğim Start tuşuna basın. Arkanıza yaslanın.

Ardından telefonunuz işlemden sonra açılacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler.
Bilgi: İndirme Linkleri Aşağıdadır
Android: 5.1.1 - 6.0
Gerekenler: Odin - Note 5 Romu

Previous Post
Sonraki