3 Haziran 2015

Yeni Bir Android Kullanıcısının Bilmesi Gereken Her Şey

Merhabalar. Epey bir vakittir, bu tarz bir yazı yazmamıştım. Okuyucu olduğunuzu düşünerekten ya da ne bileyim, yeni bir Android kullanıcısı iseniz, bilmeniz gereken her şeyi yazmaya çalışacağım.

Öncelikle bana ulaşmanız için gerekli yollar var. Birincisi Facebook. TELEFON BLOGU yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yahut Youtube üzerinde 100'ü geçkin videom bulunmakta bu tarz ile ilgili. Melih Özdamar diyerek de aratabilirsiniz.

Her neyse, konumuza dönelim.
Android bir cihazınız oldu diyelim. Gerek iPhone'dan geçtiniz gerekse ilk defa alacaksınız ya da aldınız.

Telefonum Donuyor Başgan

Telefon alırken nelere dikkat edilmeli, onu da ayrı bir başlıkta yazacağım zaten. :) Gelelim ana konuya. Siz cihazınızı alırken Android'in açık kaynak kodlu olduğunu düşünerek almadınız. Görüntüsü, hızı ve kamerasına vuruldunuz ve de aldınız.

3-4 ayı geçti ve uzun bir süre sonra kasmaya başladı. İşte bu tüm Android cihazların başına gelen bir şey. Bu yüzden servisle falan uğraşmayın. Eğer cihazınız Samsung ise, HOME+KAPATMA ve Ses açma tuşuna bir süre basılı tutun. Tel yeniden başlayınca elinizi telefonu kapatma tuşundan kaldırın. Ama diğerleri basılı kalsın.
Açılan menüde Wipe Data Fac. Reset ve Wipe Cache yer alacaktır. Bu ikisini yapın ve teli yeniden başlatın.
Farklı bir markaya sahipseniz, bu yöntemin nasıl olduğunu kendiniz araştırınız.

Root?1?!

Cihazınızı rootlamak, tamamiyle yönetimi elinize almak demektir. Fakat rootlama işleminin cihazı garantiden çıkardığını bilmeniz gerekli. Ama şunu da unutmayın. Garanti sadece donanımsal sorunlarda var. Yani donanımda bir sorun varsa, ne bileyim ilk aldığında çizik falan varsa işe yarıyor. Ekranını çatlatırsan, düşürürsen, ıslatırsan yüzüne bakmıyorlar zaten. Ki çoğumuzun başına gelen bu. O yüzden rahat olun.

CVM Recovery Nedir?

CVM az önce Wipe Data işlemleri yaptığımız kısımdır. Ama bu biraz daha özel. Yani bu CVM Recovery'i cihazınıza ayrı bir şekilde kuracak olursanız, tamamiyle özgürsünüz demektir. İstediğini Android romunu cihazınıza kurabilirsiniz bununla. Bilginiz olsun. Nasıl yüklenir diyorsanız ve Samsung kullanıcısı iseniz, videolarımı Youtube'da bulun. Değilseniz, kendiniz araştırın. :D

Android Romları

Android Romları sizin için var. Yani diyelim ki Samsung'un romunu sevmediniz. Çok ağır buldunuz. Cihazınız da rootlu ve CVM Recovery var cihazda. Böylece ağır yazılımdan kurtulup saf android yükleyebilirsiniz ya da düzenlenmiş bir rom yükleyebilirsiniz. Mesela s6 romunu s5'e yükleye debilirsiniz. :))

Aklıma geldikçe burayı düzenleyeceğim. :)
Previous Post
Sonraki