25 Mayıs 2015

iOS vs Android (Lollipop vs iOS 8.3 -iPhone 6-Galaxy S4)

Soruların Cevabını Arıyoruz!
Aslında çok da mantıklı bir eşleştirme yapmadım. Nitekim elimdeki bir cihaz Samsung Galaxy S4, diğeri de Apple iPhone 6.. Sizce ne kadar mantıklı duruyor?

Öncelikle iki cihazı verme sebebim şu, o diyor iPhone bele, bu diyor iPhone şele! Ulaaan diyip saçmalamak istiyordum da caydım. Neyse..

iPhone bildiğimiz gibi iOS'a sahip ve iOS da stabilitesi ile nam yapmış bir yazılım.
Samsung da Android'e sahip ama çorba olmuş bir Android. Nasıl diyecek olursanız aşağıdaki şu resme bakın derim.

Samsung'un arayüzü etkileyici. Allah var ama maalesef cihazı çok yoruyor. Nitekim S4 Android 5.1 ile iPhone'a kafa tutuyorken Samsung romlu bir şekilde nalları toplar ancak.

Cem Yılmaz Ne Demişti?
Şimdi sizin aklınızda iki soru var: 1 dayak nedir, 2 nasıl atılır?
Ben de bunu şöyle çevireyim:
Şimdi sizin aklınızda iki soru var: 1 iOS mu Android mi? 2 Android niye stabil değil?


Gelelim cevaplara,
Şimdi sizin telefonlarınızda kullandığınız Androidler, iOS gibi fabrika çıkışı Androidler değil.
Nasıl diyecek olursanız, Android'in üreticisi Google'dır. Google da öncelikle Android'i Nexus için hazırlar. Yani iOS ve Android karşılaştırması yapacaksanız önce bir Nexus ile deneyin derim.

Neyse konuya dönelim. Ben S4'ü saf Android yüklü halde kullanıyorum. Birebir Google'ın elinden çıkmış hali değil elbette. Nexus yazılımının Samsung'a göre uyarlanmış hâli. Bu nedenle çok az da olsa stabilite sorunları var ama yine de mükemmel derecede hızlı. İşte bu yüzden bu karşılaştırmayı yaptım ve iPhone'a o kadar para vermenin saçmalık olduğunu göstermek istedim.

Neyse, iPhone 6'yı biliyoruz. Sanırım A7 çip ve 1 GB ram var içerisinde. S4 de 2 yıl öncesinin cihazı 2 GB ram ve Snapdragon 600 işlemci barındırıyor.

Cidden saçma gelebilir ama emin olun Samsung Edge ile de yapabilirdim bu karşılaştırmayı. Sadece iPhone ve iOS'un hâlini görün istedim.

Videoda her şeyi açıkça anlattım. Biraz uzun ve sıkıcı gelecektir, eminim ama benim yapım bu. Komiklikler, şakalar yapamıyorum. Cem Yılmaz değilim anlayacağınız. Tipik öğretmen kafası işte. Neyse, iyi izleyin derim.

O paralar, saçma bir stabiliteye verilir mi? Android mi yoksa iOS mu anlarsınız.. Apple politikalarını katmıyorum bile.Previous Post
Sonraki