11 Kasım 2014

iPhone 4S Pil ve Hız Sorununun Çözüm Rehberi


iOS 8.1'in vermiş olduğu pil ve hız sorununu acaba bizler mi yanlış anlıyoruz diye düşünmeden edemedim. Çünkü bir firma neden adını defalarca karalama politikası gütsün ki? Dedim ve biraz daha şu eski telefonu, yeni yazılımı kurcalayayım dedim. Yeni bir şey bulmadım elbette, bu yöntemler önceden de var ama belki de siz de benim gibi birçok şeyi yanlış biliyordunuz; olamaz mı?

NOT: İşlemleri uygulamadan önce bütün ayarlarınızı sıfırlayınız.!

iOS 8.1 Şarjı Neden Çabuk Bitiriyor?


Çok basit bir cevabı var aslında, ilk olarak parallax efekti maalesef ki iPhone 4S'in işlemcisine uygun değil. Çok fazla şarj harcıyor ve emin olun bana göre çok ama çok gereksiz bir uygulama. Şarj tüketimini artırması da felaket ayrıca. 

Peki ya Blur?

Blur efekti de iPhone 4S'in zaten zorlanan işlemcisini yoruyor. Efekti vereceğim diye yırtınan cihaz elbette hem ram'den hem de pilden yer.
O zaman ne yapacağız? Elbette ilk iş olarak Ayarlar>Genel>Erişebilirlik sekmesinden Parallax efektini ve Kontrastı artır diyerek işlemcimizi ve ram'i rahatlatacağız. Ki videoda da ne kadar akıcı olacağını göreceksiniz.

Multitask?

Bildiğimiz gibi çoğumuz, cihazımızın arkaplanındaki tüm uygulamaları kapatırız. Bunu yapma sebebimiz de işlemciyi rahatlatmak ve pili daha uzun süre kullanabilmektir. Peki size bu işlemin zararlı olduğunu söylersem ne yaparsınız? 
Koca iOS ArkaPlan'da yürüt seçeneğini çabucak pili bitirelim diye vermez ya, hem akıcı bir cihaz geçişi sağlasın diye verir hem de pili uzun süre kullanalım diye. Öncelikle, resimdeki gibi Arka Plan'da yürütmeyi açın. Sürekli kullandığınız uygulamalar açık olsun, ara sıra kullandıklarınız ya da hiç kullanmadıklarınızı kapatın. Ama mesela, Facebook, twitter, whatsapp gibi şeyler açık dursun. Ne demek istediğimi videoda izleyerek anlarsınız! 

Peki bu ArkaPlan'da yürütme işlemi ne işe yarıyor? Bu işlem programdan çıktığınız gibi o anda dondurup ram'e kaydediyor programı. Ama program donuk olduğu için ne şarj sorunu oluyor ne de hız sorunu.


Previous Post
Sonraki