14 Ekim 2014

iPhone mu, Android Bir Cihaz mi?


Gelelim bilindik kıyaslama konularından birine. Elbette biriniz Fanboy, biriniz Android hayranı bla bla. Ama es geçmemeniz gereken bir nokta var. Bir şirketin cihazına verdiği önem, cihazdan vazgeçtiğinde neler yapmanıza izin verdiğidir..

Öncelikle iPhone ile başlayalım.

Cihazımız ilk çıktığı zamanlarda felakettir. Herkes hayranlıkla bakar size, müthiş bir para bayılmışsınızdır ve çok da stabildir. O derece akıcıdır da cihaz. Eğer telefonlarla uğraşmayı sevmiyorsanız ve de zenginliğiniz çok olmasa da varsa iPhone vazgeçilmez bir tercih olabilir sizin için.


Amma ve lâkin.. Aradan yıllar geçmeye başlar. 1,2,3 derken cihazınız işi iyi götürür aslında ama artık sinyal verir şirket. Çok kullandın bu telefonu, yeni bir tane almalısın. Siz de mecbursunuz bunu yapmaya, neden mi? Çünkü cihazınıza yüklenen sürümü cihazınız artık kaldıramaz haldedir. İşte burada önemli bir detay ortaya çıkar.. Apple, acaba eski hızlı sürümlere dönüşe izin veriyor mu? Yeni cihazlar için bunun cevabı hayır. Özellikle 4S ve sonrası için.

Bugün 4S'in hâline bakalım. Stabilite sorunu yaşayan saçma bir cihaz halinde. Ve muhtemeldir ki yeni çıkan oyunlar yeni iOS desteği isteyecek ve hiçbir programı çalıştıramaz hale geleceksiniz ki iPhone 3G'nin durumu ortada. "Tarayıcı ile facebook qeyfi, zaaa" diyen bir gösteriş budalası olma ihtimaliniz çok yüksek.

Eleştirebilirsiniz, "kardeşim, o iPhone kaç senenin cihazı" diye.. Hatırlamanız gereken iOS 4.3'ün 3 sene önce çıkmış olduğu. Cihazın eski olduğu önemli değil, şirketin size ne sunduğu önemlidir ki burada Android'e geçelim.

Android'in neleri var kardeş?
Cihazımız yine iPhone'un ilk hâli gibi felakettir. Çok hızlıdır ama gerçekten yüksek ram ister. Ki Android'in en berbat sorunu budur. Stabil değil, eğer hızlı bir cihaz olmasını istiyorsanız ya Google'ın Nexus serisini almalısınız ya da özel bir rom yüklemelisiniz. İşte asıl detay bu.

ÖZEL ROM! OMG!
İşte iPhone'u geçeceğimiz ilk nokta.. Özel romlar. Mesela eski bir amiral gemisi Samsung Galaxy s3'ten bahsedelim. 4 yıllık cihaz sanırım ve hâlen kullanmaktayım. 1GB ram'e sahip ve Samsung'un Touchwiz takıntısı yüzünden ağır ve de yazılım 4.3'te kaldı. Buraya kadar bakarsanız, durum pek de içaçıcı değil. Bir noktayı gözden kaçırmamak gerek. Android'i istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Misalen, şu anda benim cihaz S3 ve Android 4.4.4 yüklü. :)) Yeni çıkan cihazlarda bile olmayan sürüm. İşte Google, saf Android'i sunuyor açıkça, alın geliştirin diyor ve ortaya güzel işler çıkıyor.

Bahsettiğim Cyanogenmod ile hem gerçekten ultra mükemmel bir hıza kavuştum hem de son sürüme.. O kadar akıcı bir şey ki, 4.3 stock Samsung romu ile karşılaştırma yaptığımda yanımdaki arkadaş bana da bunu yapmazsan ölürsün falan demişti.

Ki bu cihaz isteklerimi Cm ile gerçekten karşılıyor. Ben niye yükselteyim? Oyunlarda donma yok, hızlı mesaj, hızlı menü, tık diye açılan programlar. Neden gidip Note 3 alayım mesela?
İşte Android'in en büyük farkı bu. Kimsenin anlamak istemediği de.

Sonuç olarak Android cihazlar, işte bu kullanım sonrası artıları nedeniyle hep bir adım önde. Şekil şukul ayaklarından vazgeçin artık. Bu saçma davranışlar yüzünden Apple böyle aptal bir imza politikası güdüyor. İşte bu yüzden ister al ister alma kafasında. Değiştirin bir şeyleri artık. Android, bu piyasaya kalite getirdi. En düşük modelle bile istediklerinizi yapabiliyorsunuz, hem de ucuza. Bu kafayı terk edin artık. Lütfen.
Previous Post
Sonraki