11 Ekim 2014

Bataryanızın Şarjını Korumanın En Mükemmel Yolu - Android - Video


Bugün size oyunlarla, uygulamalarla gelmek yerine bilgilendirici bir yazıyla gelmeyi tercih ettim.
Bugünkü problemimiz, Android cihazlardaki pil sorunu. Ki akıllı telefonların genel özelliğidir böyle gerizekalı bir pile sahip olmak ama napalım. Kader. Biz de elimizden geldiğince kendimiz halletmeye çalışacağız.

Şimdi bu yazının içeriğinde geçecek olan şeyleri uygulayabilmeniz için gerekli olan bir iki parça bir şey var:
1- Root
2- Kernel düzenleyici. (No frills Cpu , Agni Control vs vs.)

Yukarıdaki iki madde de elinizdeyse ya da cihazınızdaysa artık işi faaliyete dökmenin vakti geldi derim. Ki bir video da hazırladım, daha net anlaşılsın ve pekişsin diye. Upload ettiğim gibi bu yazıya ekleyeceğim.

Şimdi No Frills vb programları açtığınız zaman karşınıza çıkacak olan şeyler şunlar:

Max Clock Freq: Cihazınızın Maximum performans için çıkabileceği Mhz değeri. Biraz açıklayalım şunu. Diyelim ki bir oyundasınız ve cihazınızın epey bir işlemci kullanması gerekiyor oyunda. İşte Clock Freq üzerinde belirlediğiniz son değer neyse, ona kadar çıkmaya çalışacaktır cihazda. Max freq değeri, cihazdan cihaza değişir. Mesela S3 için 1400 önerilen frekans aralığıdır. Ama siz overclock yaparak bunu 1800'e çıkartabilirsiniz. Ya da s4'te bu değer 1800 iken siz overclock ile 2300'e kadar yükseltebilirsiniz bunu.

Min Clock Freq: Cihazınızın minumum performans için inebileceği MHZ değeri. Bunu da açıklayalım. Varsayalım ki cihazınız kullanılmıyor ya da çok az güç gerektiren bir uygulama içerisinde. Akıllı telefonumuz, burada ortaya çıkıyor ve işlemciyi kasmadan, en düşük seviyede çalıştırıyor. Ki bu tüm cihazlarda minimum 200MHZ olarak ortaya çıkar.

Governor: Burada profiller geçerlidir. Örnekleyecek olursak:


Resimler bana ait olmadığı için dil farkı oluyor ama anlaşılıyor zaten. Her neyse Gobernador:Governor yani profillerden oluşuyor.

Ondemand: Cihazınızı ortalama bir seviyede tutar ve kullandığınız ölçüde cpu kullanımı yapar. Örnekleyecek olursak, max frekans değerimizi 1400 olarak belirleyelim. Minimum değerimiz de 200 olsun. Ondemand üzerindeyken bir işlem yaptığımızda eğer çok fazla cpu gerektirmiyorsa işlemciyi yormak yerine 800 MHZ üzerinde kullanır cihazı. Ama oyundaysak bu değer 1400 olan max değere çıkar. Hiç kullanmadığımız esnada ise 200'de seyreder.

Userspace ve Hotplug hakkında bilgim yok.
Performance: Cihazınızı belirlemiş olduğunuz en yüksek değerde tutar. Mesela, max frekansınız 1400 ise, işlemci asla 1400'ün altına inmez.

Powersave: Performans modunun tam tersidir. Minimum değerimiz diyelim 200.. Cihaz bu değerin üstüne asla çıkmaz.

CFQ ayarlarına hiç girmeyeceğim. Çünkü çok fazla genç arkadaş takip ediyor, cihazlarını yakmasını istemem. :))

Her neyse tanıtımdan sonra asıl konumuza gelelim. Bataryamızı nasıl aktif tutacağız. Şimdi size şunu söyleyeyim, eğer pil istiyorsanız, performanstan vazgeçin. Eğer performans istiyorsanız, pilden vazgeçin. Her ikisini de istiyorum diyorsanız, ayarları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Performans isteniyorsa eğer:
Governor'u Performans moduna getirin. Max değeri olabilecek en yüksek seviyede seçin. Yalnız cihazınızın çok fazla ısınacağına ve stabilize sorunları yaşayacağına emin olabilirsiniz.

Telefonumun verebildiği performansın hepsini istiyorum diyorsanız, mesela S3 için max normal değer 1400 mhz'dir. Governor Performans moduna alınır, max frekans değeri de 1400 olarak seçilir. Ve cihazın ne kadar akıcı olacağının farkına varırsınız. Yalnız piliniz olduğundan çabuk tükenecektr bilginize.

Pil isteniyorsa eğer:
Governor, powersave durumuna getirilir ve minimum değer 200 olarak seçilir. Ama cihazınız kullanılamayacak derecede kasılmalar yapacaktır.

Olması gereken nedir peki?
Pil isteyenlere önerim: Governor'u Ondemand olarak seçin. Max değeri (telefona göre değişir, örneklemem üzerinden cihazınızın değerine göre değiştirin) 1400 olan bir cihazınız var diyelim. Bu cihaz fazla pil yemesin ve fazla da kasmasın istiyorsanız eğer. 800 ile 1100 frekans değeri aralığından birini seçebilirsiniz. Minimum değeriniz ise 200'de kalsın.
Sonuç: Cihazınız max değerinde bile en fazla 1100'e ya da 1000'e kadar çıkacak işlemciyi fazla yormayacak. Fazla güç istenmeyen durumlarda ise normal değerlerde seyredecektir. Hem de performans olarak düşüş yaşamayacaksınız. Gül gibi bir cihazınız olacak. Arada hafif takılmalar olabilir. Eh ne yapalım o da mukadderat.

Sizden ricam, bu yazıyı alıntılarken site ismini vermeniz. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere.
Previous Post
Sonraki