13 Mart 2014

iOS 7.1 4S ve 4'lere Neler Kattı?


Bu yazının çoğu, aslında alıntı olacak. Bildiğiniz gibi OS7 ile iPhone'larda bir devrim oldu. Ve %95'i şikayetçiydi kullanıcıların. Şimdi ise, OS7.1 geldi ve şikayetlerin %80'i kayboldu gitti.
Peki bakalım bakalım, iOS 7.1 neler katmış 4 ve 4S'lere.

Yazıyı yazan, aslında forumdaş diyebileceğim biri. iOS 7.1'in haberini ilk ben vermiştim, sağolsun tüm deneyimlerini paylaşmış. Bakalım neler demiş?

İlk olarak iPhone 4S kullanıyorum ve 5.1.1'den sonra iOS 7.1 yükledim. Gözlemlerimi yazayım, yüklememiş olan gençler varsa belki fikir edinirler.

İlk olarak ekran geçişleri oldukça akıcı. Rahatsız edecek bir durum yok. Sadece klasörlerin açılması sırasında çok minik bir gecikme meydana geliyor ama bu gecikme kullanıcıyı rahatsız edecek düzeyde değil. Üstelik tüm efekt ayarları açıkken kullanmaktayım. Hatta "assistive touch" özelliği bile açık.

5 ve 5S'e göre hissedilen en bariz fark parallax efekti için görünmekte. Efekt tabii ki bir 5S akıcılığında çalışmıyor. Ayrıca verdiği görüntü keyfi de 5S kadar değil ne yazık ki. Ancak performansa olumsuz bir etkisi bulunmuyor.

Yazılımın en bariz getirisi, grafik yoğunluğu yüksek oyunlarda daha detaylı grafik sunması. Grafikler ve derinlik modellemeleri daha gerçekçi. Çok büyük oyunlarda bir ağırlaşmadan bahsedilebilir ancak bu gerçekten çok çok küçük. Görüntü detayları dikkate alındığında bundan büyük ihtimal pek de rahatsızlık duymayacaksınız.

Ancak iOS 7'nin en büyük getirisi, Facebook, Twitter aplikasyonlarında ve Safari'deki gözle görülür hızlanma. Sırf Safari'deki hızlanma bile kendi başına güncellemek için yeterli bir sebep.

Beni tek sinir eden olgu ise kısa yollarda ve klasör arka planındaki, arka plan rengine göre değişiyor, gri renk. Çok donuk gösteriyor menüyü. Anladığım kadarıyla da 4S için onu saydamlaştırmanın bir yolu yok.

iOS konusunda oldukça tutucu birisi olarak size söyleyebilirim ki, yükleyin; pişman olmazsınız.
Ve işte bu değişikliklerin çoğu iPhone 4'ler için de geçerli. Ölü telefon canlanmış diyebiliriz. 
Previous Post
Sonraki