1 Kasım 2013

İletişim Firmalarının Soygunculuğu Resmi Online iPhone Satış Mağazasıyla Ortaya Çıktı!Öncelikle bu yazıyı biraz geç yazdım. Bu yüzden fiyatlar çoğu iletişim firmasında yarı yarıya çekilmiş. O yüzden net kanıt sunamasam da aslında hepiniz bunları biliyorsunuz. Küçük bir örnekle işe başlayayım.

Şu anda, iPhone 4S ve Samsung Galaxy S3'lerin fiyatları hemen hemen aynı, bunu biliyoruz. S3 almak için can çekiştiğim bir dönemde, Avea'nın faturalı hat sahiplerinden biriydim. Avea'dan almak istedim telefonu ve fiyat araştırması yaptım. (Bu bahsettiğim dönem max 6 ay öncesi)

Verilen fiyatlar şuydu: 90 + 35 : 125 tl aylık sabit fatura gelecekti.

Yani 125 * 24 : 3000 tl . Neyse, beklemeye başladım ve de fiyat tabi düşüyordu git gide. Son hali ayda toplam 90 tl 24 ay taahütlü fiyatla 2160 tl oldu ki bu da 3.5 ay öncesinin fiyatıydı.

Gel gelelim işin esprisine, 2160 tl'ye düşen bir cep telefonu normal bir mağazadan alındığında, o dönem 1800 tl fiyata sahipti..

iPhone konusuna gelecek olursak, iPhone 4S'in o dönemki fiyatı 2300 tl olarak öndeydi.
Vodafone'un 5S'i 3000 tl'ye itelemeye çalıştığını varsayarsak, AppleStore.tr çok büyük iş yapacak ki yaptı da bence.

Şu anda telefon firmalarının kampanyalarına bakacak olursanız, telefon fiyatı fatura dahil olmadan 2150 tl'ye denk geliyor.

SORU ŞU: NE OLDU DA BU MİLYARLIK IPHONE BİRDENBİRE BU KADAR UCUZLADI?

Teknosa'da 2700 tl'ye (3 Hafta Önceki Fiyatı - çünkü sormuştum) Birdenbire 2200'e düştü. iPhone 4S'lerde büyük fark olmasa da 150 tl'lik bir fark var.

Ben bu yazıda, bu yukarıdaki firmalara sövmemek için kendimi zor tutuyorum. Allah'tan işe Apple el attı da, fiyat farkları böyle uçurumdan düşer gibi iyice düştü.

Artık iPhone zenginlere özel bir marka olmaktan çıktı. Samsung'un işi, Türkiye'de zor olacak bence. :)
Previous Post
Sonraki