9 Kasım 2013

Haftanın Yazısı - Apple Ne Yapmak İstiyor? - (Uzun ama Okursunuz Siz Ya :) )Ne yapsam, ne etsem bilemedim. Ben de haftalık yazı dizisi oluşturmak istedim ve bugünkü konuğum olarak Apple'ı aldım. Yazı umarım kısa olur, yoksa sizin okumayacağınızı biliyorum. :))

Her neyse, biz olaya gelelim.. Hava serin, mevzu derin gibisinden cümleler geçiyor içimden ama dolaylı yoldan aktarayım dedim.

Konu Apple..
Koskocaman Apple..
Şu hiç batmaz denilen Apple.
Symbian - Nokia gibi..

iPhone ile ilk tanıştığımda, maddi yetersizlikten ötürü 3G ile başladım. 400 tl gibi bir fiyata, 2 bursumu vererek almıştım. Yetersizdi, Apple desteğini çekmişti. Uygulama yoktu, ama gelin görün ki Jailbreak vardı.. O Jailbreak ki, iPhone'u tercih meselesi yapan bir yazılımdı.. O yazılım son iki senedir kayıp.

Fanboylardan (iPhone delileri) Steve Jobs'un da yanıtladığı bir soruyu okumuştum.
"Neden iPhone 3G'de Wallpaper ve Multitask yoktu?"

Steve Jobs ise şöyle bir cevap vermişti: " Üretmiş olduğum cihazda, tek takılma dahi istemiyorum. Kodlarla açılabilir, ama ben yapmadım. Çünkü çok fazla olmasa da donanımını zorluyor, cihazı gözden düşürüyor."

Güzel bir cevap. Apple'ın bıktırma stratejisiyle ilgilenmiyorum. Sadece bu konu üzerinde duracağız.
Steve Jobs, kendi cihazında tek sorun hissetmek istemiyor. S3 kullanıcısıyım halen. S3'teki ufak takılmalar moralimi bozuyor. İşte Steve Jobs da bunu biliyordu. Çünkü o, ürettiklerinin kullanıcısıydı.

Gelelim ondan sonraki Apple'a.
Ölüm, her şeyi yok eder.
Nitekim, Steve Jobs'un izlerini silmek için bir yazılım geldi: iOS 7

O kadar berbat bir yazılım ki şu anda size benim gibi basit bir kullanıcının bile gözüne takılan bir sürü şeyi yazabilirim.

Çok çok basit bir örnek, iOS 7 kullanıcıları bilir. Telefonu kapatırken kaydırma yaptığınızda o kaydırın yazısı gider boş beyaz karıncalı bir alan çıkar. Sizce Steve, bunu kabul eder miydi?

Bir başka örnek de, Jailbreak konusu. JB varken rahat idi herkes. Gelin görün ki 6.1.3 ve sonrası karanlık. N'aptı Apple? Tüm JB hackerlarını işe alarak açıkları kapattı. Aslında açıklar var, ama bu yerleşik olarak sunulamıyor. Yani telefonu kapatınca JB uçuyor. (tethered)

Gelelim MAC'e bir haber okudum bugün. Üretilen son Maverick yazılımı, kullanıcılarının tüm verilerini hiçe sayarak 10'luk 20'lik GB veriyi yok etmiş.

Kabul eder miydi Jobs?

Nokia'yı hatırlayın. Abi bu şirket müthiş dediğiniz zamanları. Gerçi telefonları hâlen harika ama Symbian'ı bela edip hatalarla dolu, takılan yazılımın kodlarını dağıtmamışlardı.

Son? En büyük binası satıldı, şirket devredildi vb vb. Şu anda tek kurtarıcısı Microsoft. Ama Android'e geçmeyi planlıyor.

Peki Android ne yapıyor bu arada? Tüm root vb hack işlerini kullanıcılara bırakıp özgür bir ortam sunuyor. İstediği gibi bir OS üretiyor insanlar.. Bu yüzden Google kâr ediyor.. Eksikleri yok mu? Var, ama 4.4 ve 5 ile hiçbir sorunu olmayacak deniliyor..

Neyse uzatmayayım, biz buna Apple'ın Yolu diyelim.. Umarım sonu ormanda bitmez. (Feriha ile Fatmagül'ü nasıl bağladıysam artık)
Previous Post
Sonraki