30 Ekim 2013

Toplama Telefon Devri?


Bugün ilginç bir haberle karşılaştım. Aslında böyle bir proje vardı, uzun zaman önce izlemiştim ama gerçek olması bir hayli uzak gibi duruyordu. Ama işin içine Motorola girmiş. Firma için de güzel bir çıkış fırsatı aslında. Yapabilirlerse, büyük başarı elde edeceklerini düşünüyorum. Her neyse, biz habere bir geçelim de:
Akıllı telefon kullanıcılarının belki de en çok hayalini kurduğu şeylerlerden bir tanesi, PC toplar gibi telefon toplayabilmektir. Bize sunulan sınırlı seçeneklerden çok, telefonun görünüşünü, özelliklerini, fiyatını biz belirlesek çok iyi olmaz mıydı? Motorola‘nın Moto X ile kısmen yapmaya başladığı bu tutum, Ara projesiyle gerçek oluyor.Aralarında Phoneblocks fikrini ortaya atan Dave Hakkens‘ın da bulunduğu ve bir yılı aşkın süredir devam eden bu proje için isterseniz siz de katkıda buluabiliyorsunuz. Proje için isteyenler e-mail adreslerini bırakarak kayıt olacak ve her ay proje ile ilgili fikirlerini Motorola’ya bildirecek. Henüz bu projenin tam olarak ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor ancak telefon alırken ekranından, işlemcisine, görünüşüne kadar her şeyi sizin belirleme fikri çok iyi değil mi?

Becerebilirlerse gerçekten devrim yapmış olacaklar, normal pc düzerken nasıl kendimize göre düzüyorsak, insanlar artık ona göre düzenlemeler yapacaktır. (Özentileri saymıyorum, çünkü önlerine gelen ne varsa, ay şu da olsun, ay bu da olsun gibisinden şeyler yapacaklar.)

Gerçek telefon kullanıcıları ihtiyaçlarına göre düzenleyebilecek gibi. Mesela ben, iPhone'dan 3G aracını atarım. Niye diye sorarsanız, işe yarıyor ama şarjı emiyor. S3'te de batarya boyutu ayarlaması yapar, daha güçlü bir pil elde ederdim. Umarım gerçekleşir. Ne diyelim. :))


Previous Post
Sonraki