20 Ekim 2013

iOS 7 Deneyimleri

GBu yazıyı sizlere 4S üzerinden aktarıyorum. :)) Uzun bir süre sonra iPhone'a dönüş yaptım. İyi mi kötü mü bunu zaman gösterecek ama ekran boyutu sinir bozucu. Hele de s3'ten sonra.

Bilindiği gibi iOS 7, telefonu zorlayacak biçimde. Normalde 5,4s gibi telefonlarda kasma yapmaması gerekirken yapıyor maalesef.. Bu yönden, benden ilk eksiyi yedi.

Görüntü olarak çok çekici durumda ki cazibe merkezi de aslında bu. Tabi bunun faydası kızlara, çünkü erkekler daha çok hız peşinde.(görmemişler dışında tabii) 

Mesela arayüz bu:

Gayet güzel duruyor. Tabi parlaklığı düşürünce pek bi güzellik kalmıyor orası ayrı. Pil konusunda ise tam bir canavar. Nasıl derseniz:


2 saatte %44 kullanım var. Çok fazla bu bence ki buna sebep bir sürü şey var. Çoğu kapanıyor, blur ve parallax gibi ama bluru kapatmadım ben. Telefonda her şey beyaz üstüne olunca biraz daha fazla şarj tüketiyor. Ki beyaz siyaha göre daha güç ister. Bunun bilinmesine rağmen, full beyaz ayarlar menüsü niye var anlamak güç.

Klavye, program içeriğine göre değişiyor. Mesela mesajlarda full iOS 7 iken bazı uygulamalarda eski iOS:Tabi bir değişim de multitaskta var. Bana Android'i Anımsattı. Sizce?


Mesela programı kapatmak için kaydırıyorsunuz. Arama kısımlarına değinmiyorum bile. Yalnız dikkatimi çeken, kilit ekranında iken arama geldiğinde reddetmek için tuş olmayışı. Kapama düğmesi bu işi görüyor.

Bir başka kolaylık da home tuşu için gelmiş. Resimlerde dikkatinizi yuvarlak bir karaltı çekmeli. İşte o, HOME tuşu bozulmalarını önleyen araç. Ben çok sevdim kendisini ama ekran küçük olunca can sıkıcı duruyor..

Şimdilik izlenimlerim bunlar. Jailbreak bekliyorum. Onu da anlatacağım :)

Previous Post
Sonraki