6 Ağustos 2013

Android İçin Yararlı Bilgiler


Tekrardan merhabalar. Yine aklıma gelen birkaç fikri, deneyerek sizinle paylaşmak istedim.
Şimdi gelelim konumuza.
Bildiğimiz gibi Android, diğer yazılımlara göre biraz geri planda kalıyor. Sebebi ise aslında açık. Sizin Windows'unuz ne ise, Android de odur. Biraz açıklayayım, mesela Android'te bir işlem yapıyorsunuz ve o esnada başka bir işiniz daha çıktı. Diğer işinizle uğraşırken Android, eski işlemi yapmaya devam ediyor arkaplanda.
iOS ve Windows Phone'da ise bu tam tersi.
Nasıl derseniz, kopyalama esnasında ekrana dokunduğunuz an, iOS ve WP diğer işlemi durduruyor ve yeni işleme öncelik veriyor. Bu nedenden dolayı cihaz yorulmuyor ve tabii olarak akıcı bir görüntü elde edilmiş oluyor..

Bu işlemden memnun musun derseniz, tabii ki hayır. Çünkü hız ve görsel akıcılık benim için ön planda.

Her neyse..

Samsung telefon kullananlar için önce şunu söyleyeceğim: Samsung, Android'in en saf halini alıp kendine göre düzenliyor ve telefonlara atıyor. Bunu yaparken de aklına ne gelirse yazılıma aktarıyor. İster çalışsın ister çalışmasın.
Hepimiz, Samsung'un arayüzü olan Touchwiz'i görsel olarak çekici buluyoruz, eyvallah. Fakat Touchwiz o kadar sıkıntılı ki, zaten kasıla kasıla mahvolan cihazı iyice parçalıyor.

Bunu gidermek için ne yapmalıyız peki? Tabii de farklı arayüzlere bakacağız.

İlk önerilerimden biri, Apex Launcher.
Gördüğünüz gibi bu arayüz gerçekten akıcı çünkü Android'in saf arayüzü.. Öncelikle cihazınızdaki kasılmaları yok edebilecek seviyede çünkü yormuyor cihazı. Ayarlardan daima arkaplanda kal'ı seçerseniz, yine de cihazı kasmayacaktır fakat 26 mb kendine ayıracaktır. Tabi böylece daha keyifli bir arayüz sunacak size.

Bir diğer önerim de tabii Smart LauncherBu arayüz de gördüğünüz gibi oldukça sade ve akıcı. Üstelik programları gruplandırma yapmanıza da izin veriyor ve yediği mb boyutu sadece 8. :) Bu yüzden Touchwiz'den bir an önce kurtulun derim..

Gelelim şarj konusuna..

Şarj konusu bizi verem ediyor. Öncelikle vereceğim bilgiler sadece S3 kullanıcıları içindir. Geriye kalanlar için üzgünüm. :)

Bilmeniz gereken, GS3 3G, H, H+ arasında tamamen gidip geliyor. Bu gidip gelmeler hem cihazı yoruyor hem de şarja müdahale ederek sömürüyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz peki?

İki yolumuz var. Biri rootlu telefonlar için diğeri ise rootsuz telefonlar için.
Rootlu telefonlar için Gökhan Moral üstadın hazırladığı programı öneriyorum.

Buraya tıklayarak o programa ulaşabilirsiniz.

Rootlu cihazınıza yükleyin ve SuperUser'den izin verin. Disable deyin ve yeniden başlatın. Artık gidip gelmeler olmayacak, telefonunuz sadece bir hıza sabitlenmiş olacak..

İkinci yol ise, rootlu olmayan cihazlar için.

*#197328640#

Verdiğim kodu, cihazınızın arama kısmına yazın..

Ardından açılacak menüde izleyeceğiniz yolu anlatıyorum:

1 - 8 - 3 - 5 - 2 


Karşınıza RELEASE R99 - 5 - 6 çıkacaktır.
Release 6'yı seçerseniz, cihazınız h+ ve h arasında seçim yapacaktır.
Release 5'i seçerseniz, sadece 3G kullanacaksınız.
Telefonu kapatıp açsanız da bu artık böyle kalacaktır.
Değiştirmek için de aynı yolu izlemelisiniz.
:)

Tabi bunlara ek olarak CYANOGENMOD 10.1'i denemenizi istiyorum. Kullandığınız telefonun ne kadar hızlandığını kendiniz de göreceksiniz.


Şimdilik iyi eğlenceler diliyorum. Görüşmek üzere. :)
Previous Post
Sonraki