30 Nisan 2013

Ülkemizdeki Telefon Furyası ve Zararları - Hem Maddi Hem Mânevi

Bir bloggerim aslında.. Ve sitem, sanırım orjinalinden biraz uzaklaştı şu sıralar. Sebebi de sürekli oyun ve uygulama incelemelerimdi. Arada birkaç tane telefonunuz için neler yapabilirsiniz türünden şeyler paylaştım ama zaten hitimiz de 1000'e kadar düşmüşken paylaşayım dedim. :)

Konu aslında belli.. Hani bizim şu özentiliğimiz... Klişe bir söz vardır: "Maaşı 800 tl, elinde taksitli ve kontörü olmayan bir iPhone, gözünde çakma markalı gözlükler.." Tüplü Ferrari maşallah. Haberi de çıkmıştı zaten, Ferrari'ye tüp taktıran Türk'ten Ferrari'si geri alındı diye.. Marka değeri anlayacağınız. Her neyse konuyu dağıtmadan orjinine döneyim.

Dış ülkelerdeki telefon fiyatlarına bakalım bir,

Bir de gelelim bizim güzîde kazıkçı şebeke(!) servislerimizden olan Avea'ya.. Fiyat hesaplaması yapalım öncelikle onlar için:


Bir hesap yapalım kabaca 4. ya da 3. ya da 2. gruptan olmamız bizim biraz zor. Dâimî 1. gruptayızdır. :) 24 ay 99 tl'den ödememizi yaparsak iPhone 5'imizi ne kadara elimize almış olacağız?

24*99=2376 tl.
24 ay tahaaütümüz de var zorunlu olarak bu 24 ayda Yeni Nesil 500 tarifesinden olaya giriş yaparsak ödeyeceğimiz ekstra miktar da:
24*35=840 tl.

Unutmadan ekleyelim, bu 24 aylık süreç hapis sürecinizdir. Bu süreçte eğer hattınızı kapatırsanız, tek seferde bütün parayı ödemek zorunda kalacaksınız.
2376+840=3216 tl..

Yani bir iPhone 5, bize 3216 telecike maal olacak..
Yurtdışı fiyatları ise şöyle:
199$ 299$ 399$

Biz 8gb iPhone 5'i 3216 tl'ye alacakken, adamlar 199$: 2tl'den hesaplarsak kabaca 400 tl yapar, buna tahaaüt süreleri eklenmediği için ham fiyatı hesaplamak daha iyi gelecektir..

Kısaca Türkiye'de iPhone 5: 3216 tl, Yurtdışında iPhone 5: 199$ :400 tl

Sebebi kim acaba bu vaziyetin? Vergiler mi? Yapmayın Allah aşkıına.. Madem vergiler bu kadar fiyat artışına sebep, Avea ile 2300 tl'ye şu anda satışta olan Samsung Galaxy S3, neden gittigidiyor.com'da 1041 tl? Hem de orjinal, kvklı?Avea'nın da resmini atarak kendimi yormayacağım kabaca hesap yaptık işte.. Her şey ortada. Vergiler, gittigidiyor'daki satıcıları etkilemiyor mu? Yaaahu kaçaktır kaçaaak diyenler olacaktır. Kaçak telefonları netten satanı gördünüz mü hiç? Şahsım adına konuşuyorum ben görmedim..

Maksimum 1000 tl edecek telefonlar 3bin'e iteleniyor kaba bir ifade kullanacak olursam. Peki sebebi kim?

BİZ!
Hepimiz!

Evet.. Sebebi, sensin, benim.. Bizim egoist davranışlarımız. O Rayben gözlüklü kız arkadaşlarımız.. O, ensesi uzun cebinde Pine, eline iPhone olan arkadaşlarımız. Güzel bir resim vardı da bulamıyorum şu an.. Resimde bir uçurumun ucunda siyaset adamı, hemen diğer ucunda ise halk var.. Eğer halk o desteği çekerse, siyasetçi uçurumdan düşecek. Ama güçlerinin farkında değiller. Burada da siyasetçiler Avea, Turkcell, Vodafone gibi kodaman şirketler oluyor..

Küçük bir örnek daha verip konuyu bitireyim. iPhone 3G, şu an Apple tarafından desteklenmiyor. Anlayacağınız sıradan eski bir Nokia bile Whatsapp'ı açarken iPhone 3G açamıyor.. Fakat hani marjinaliz ya, adı iPhone diye hâlen almaya devam ediyoruz ya, cihazın fiyatı bir türlü 500'ün altına düşmüyor..
Bakın, 3g diyorum. 1.5 px kamera, 125mb ram, hiçbir işe yaramayan ağır bir işlemci ve program desteğinden yoksun bir 3g. Fiyatı 500 tl hâlen.. Ve tam tamına 5 6 senedir piyasada aranılan marka..

Ne anlatmak istediğimi umarım anlamışsınızdır..
Sağlıcakla kalın..
Previous Post
Sonraki