11 Ekim 2012

iPhone 3G Hızlandırma Yolları

Öncelikli olarak, 3g kullanıcısı olduğumu söyleyeyim. :) iOs 4.2.1 sürümü gayet iyi; fakat bir o kadar da hantallaştıran bir yazılım.. Ne yapmalı, ne etmeli derken biraz araştırdım ve şu bilgileri buldum. :) Konu anlatımları alıntıdır; fakat her biri başka yerlerden alınmıştır. :) Uyarmak gerek, bunları yaparken de riskli işlerle uğraştığınızı unutmayın. :)1-İşinize Yaramayan LauchDeamons'ları kaldırın

Öncelikle LaunchDeamons nedir açıklamakta fayda var. LaunchDeamon telefonuzun hizmet servisleridir. Aranızdaki bir çok arkadaşın Microsoft işletim sistemlerinden aşina olacağı bir durumla örnek vereyim:
İşletim sistemi açılış sırasında bir çok hizmetleri arkaplanda çalıştırır. Bunların arasında yazıcıya gönderilen işleri biriktirmekten, kablosuz ağları oluşturmaya, ağ bilgisayarlarının adlarını önbelleğe almaktan, hata raporları hazırlamaya kadar işimize yarayan ya da asla kullanmayacağımız bir çok hizmet vardır. İstediğimiz hizmetleri devreye sokup istemediklerimizi devre dışı bırakarak işletim sistemi açılışına ve işlemci-ram kullanımına önemli ölçüde etki edebiliriz. Telefonumuzun da açılışta başlattığı ve herhangi bir programla görülmesi mümkün olmayan çeşitli hizmetleri vardır. Bunlara LaunchDeamons denir. Tıpkı Microsoft işletim sistemlerindeki gibi iPhone hizmetlerinde de belki de hiç kullanmayacağımız ya da kullanılmasının ekstra işlem yükünden başka hiçbir getirisi olmadığı bu hizmetleri Remove Lauch Deamons adlı programla otomatik olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Cydia'da insanelyiph0ne source'undan "Remove Launch Deamons" adlı programı yükleyin. Aşağıdaki servisleri devre dışı bırakacak ve işlemci ve ram üzerindeki gereksiz baskıyı kaldıracaktır.

com.apple.AdminLite.plist – Bu araç cevap vermekte geciken uygulamalar olduğunda telefonu programdan çıkmaya zorlayan bir hizmet. Eğer ürekli çöken uygulamalardan bıktıysanız ve önemli değil birkaç saniye daha beklerim diyorsanız bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

com.apple.AOSNotification.plist – Eğer MobileMe kullanmıyorsanız bu hizmeti de açmak gereksiz olacaktır. Zira hizmet MobileMe ile senkronizasyon olunmasını sağlıyor.

com.apple.aslmanager.plist – Bu hizmet sistem raporlarını yönetir. Devre dışı kalabilir.

com.apple.datamigrator.plist – Bu hizmet SIM karttaki rehberinizi telefona aktarmanızı sağlayan hizmettir. Eğer SIM’den aktaracağınız bir şey yoksa devre dışı bırakılabilir.

com.apple.DumpBasebandCrash.plist – Baseband çökmelerini raporlar. 

com.apple.graphicsservices.sample.plist – Açık konuşmak gerekirse İngilizcesinden çıkarabildiğim bu hizmetin iPod’daki albüm kapakları ile ilgili bir hizmet olduğu ve kaldırmanın herhangi bir sorun yaratmadığı oldu. Kaldırılabilir.

com.apple.iqagent.plist – Bu hizmetin ne için olduğu şu anda bilinmiyor. Ancak kaldırılması cihazda herhangi bir soruna da yol açmıyor.

com.apple.mobile.profile_janitor.plist - Bu hizmetin ne için olduğu şu anda bilinmiyor. Ancak kaldırılması cihazda herhangi bir soruna da yol açmıyor.

com.apple.powerlog.plist – Uyumlu 3. Parti cihazlar ile şarj edilmeye çalışıldığında rapor tutuyor. Kaldırılabilir.

com.apple.racoon.plist – Bu hizmet telefonun Sanal özel ağ (VPN) özelliğinden faydalanabilmek için kullanılıyor. Eğer VPN kullanmıyorsanız sıkıntı yok. Kaldırılabilir.

com.apple.ReportCrash.(ile başlayan tüm hizmetler).plist – Bu hizmetler adından da anlaşılacağı gibi telefon, program çökmeleri vs. ile ilgili rapor hazırlar. Kaldırılabilir.

com.apple.stackshot.server.plist – Hizmet ile ilgili bazı bilgilere ulaşmak mümkün olsa da henüz ne için kullanıldığı bilinmiyor. Kaldırılması telefonda herhangi bir soruna yol açmıyor.

com.apple.syslogd.plist – Sistem olaylarını raporlar. 

com.apple.itunesstored.plist - Bu hizmeti ise devre dışı bırakmıyor sadece dosya içinde bazı değişiklikler yapıyor. Deneme imkanım olmadı

3-MemoryTab Yükleyin

Kesinlikle geçiştiriyormuşum gibi algılamayın ama asıl niyetim ingilizce açıklamalarında pil ömrüne %1'den %5'e, işlemci performansına %1'den %15'e kadar etki ettiğini yazan SuperCharged adlı programı tanıtmak olacaktı. Ancak bunu nasıl gerçekleştirdiği ile ilgili brazcık ketum davranan ve telefon açılışını önemli ölçüde yavaşlatan bu programı tanıtmak yerine MemoryTab'da karar kıldım. Zira SuperCharged içerisinde bir eklenti olarak yer alan ve programa yardımcı olduğu için teşekkürler sıralanan bu küçük eklenti bence daha güzel bir sonuç verdi. Peki nedir MemoryTab?

MemoryTab, Activator sayesinde istediğiniz bir tuşlama ya da dokunma türüne atayabileceğiniz bir Ram boşaltma-genişletme aracı. Peki zaten yukarda ekran kapanınca Ram boşaltan bir araç varken neden bunu kurmalıyım? Cevap çok basit. Bir önceki araç aslında Rami ilk durumuna getirmeye yarıyor. Bu ise nasıl yapıyorsa Ram'i 80'lere fırlatıyor. Yani telefonunuzu ilk kez açtığınızda bir kez MemortyTab'ı çalıştırıp daha sonra teli kullanıp bir güzel yorduktan sonra uyku moduna geçtiğinizde RMF devreye girerek Ram'i ilk durumuna getiriyor. Mükemmel ikili, mükemmel sonuç! Bu eklentiyi de insanelyiphone soruce'undan indirebilirsiniz. Kurduktan sonra telefonunuzdan önce Ayarlar daha sonra da Activator'a girin. İstediğiniz atamayı yapın ve çalıştırın. (Örneğin ben Ayarlar>Activator>Anywhere>Double Press (Home Button) yolunu izleyip bu tuşlamaya atadım. Şimdi Home tuşuna çift tıklamak yeterli oluyor)

4-Fazla Dil Dosyalarını Silin

Gereksinimler:

SyscleanPro (Repo adresi  http://repo.insanelyi.com )

MobileTerminal (Cydia ücretsiz)

Cydia‘da bulunan yukarıdaki iki uygulamayı indirin. Aslında syscleanpro bir uygulama değildir ama ekranına terminal simgesini görebilirsiniz.

Terminali açıp:  teladınız: – mobil$ su root

Parola istenecektir – türü: alpine (ekranında gösterilir.)

Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuga tiklayin.
Teladı :/ var / mobile root # buraya syscleanpro yazın
Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuga tiklayin.
Burada ayrıca istenmeyen klavyeleri kaldırabilirsiniz!

Şimdi tek tek her bir dil dosyalarını kaldırmak isteyip istemediğiniz sorulur. Favori dil dosyaları tutun ve diğerlerini silin.

Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuga tiklayin.
Devam etmek için son bir onay vermek zorundasınız
Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuga tiklayin.

Yes yazıp onayladığınızda tüm istenmeyen klavye ve dil dosyalarını kaldırır ve 600MB sistem belleğini boşaltır! 1 GB’a kadar ücretsiz yapabilirsiniz. Risk Uyarısını unutmayın hadi kolay gelsin.[DİL SİLME İŞLEMİNİ ONAYLAMIYORUM. ONA GÖRE!]
Previous Post
Sonraki