13 Ekim 2012

iPad 3 ve iOS 6 İncelemesiMerhaba arkadaşlar. Uzun süredir fırsat bulamıyordum bunun için fakat artık birebir deneme şansım var. Bu yazıyı da zaten iPad 3'ten yazıyorum. Varın gerisini siz düşünün.:)

Öncelikle iOs 6 öncesi mükemmel bir verimlilikle çalışan cihazın iOs 6 sonrası verimi biraz düştü. Bunu tabi normal kullanıcılar pek fark edemez. iOs5.1'de Google Chrome vb uygulamalar takılmadan kullanılırken güncelleme sonrasında hafif takılmalar yaşıyor.

Kamera konusuna gelince, iPad'in kamerasına laf atmak saçma olur. Fakat küçük bir eksikliğimiz var,   Çünkü iPad ve blog arasında bir dosya iletişimi yok.  İmageshack'e yükleyip buraya atmak daha mantıklı.Kamera denemelerinde hareket halindeyken iyi kötü çekimler yapabiliyorsunuz. Yine de hafif kaymalar oluyor.

iPad'in telefon görüşmelerine açık olmadığını görüyoruz, bunu giderebilecek uygulamalardan FaceTime bulunmakta. Buna dahil olarak Viber ile internet üzerinden arama ve mesajlaşma yapabiliyoruz.

Arkaplanda en az 15 uygulama açık olmasına rağmen iPad bana mısın demiyor. Bu da büyük bir artı ki işlemci ve ram olarak düşük performans beklenemezdi zaten.

Ayarlar bölümünde ekstra olarak beni rahatsız etme diye bir bölüm var. Yenilik olarak görmeyin çünkü bu özellik en eski telefonlarda da var ve bir nevi Sessiz modu :)Resim çerçevesi modu da iPad için hoş bir şekil katıyor. iPad'i çerçeve misali kullandırtıyor resimleriniz için.

Eski iPhone iPad sürümlerinde Bluetooth eşleşmeleri yapılamıyordu diğer telefonlarda.  iPad için böyle bir sorun yok. iPhone sürümlerinde  gereksiz bulduğum için deneme gereği duymadım. Bu yüzden burada dikkatimi çekti.

iOs 6, iPad'de pili hiç yormuyor.  Şu yazıyı hazırlarken arkaplanda birçok uygulama var, 3G açık ve kamera çekimleri yapıyorum. Bu yönü ile padler içinde zaten zirvede bulunan iPad hiç inecek gibi görünmüyor.

Ekrana gelince pixel kalitesi üst düzeyde. Onu incelemeye bile gerek yok. Zaten kullanılan cam harikulade.. Ekrana vurdukça zevk alıyorsunuz :))

Koruma olarak da darbelere gayet dayanıklı bir kap ile karşı karşıyayız. Bu aracın tasarımında kullanımında vs ekstra şeylerde Steve Jobs'un dokunuşlarını hissediyorsunuz resmen. Kesinlikle kusursuz bir araç konumunda şu an..

iOS 6'da en çok eleştirilen kısım da maps idi.. Yurt dışı bölümünü nasıl gösteriyor pek bir bilgim yok ama şu an haritayı inceliyorum ve kusursuz bir işleyişi var..Şimdilik göz önünde bulundurduğum kısımlar bunları. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Apple, iOs ve iPhone 'larda hep aynı tasarım ile can sıksa da iPad kesinlikle yaratıcılık eseri. Esen kalın.
Previous Post
Sonraki