5 Ağustos 2012

iOS mu Android mi?

Merhabalar.
Uzun bir aradan sonra tekrardan yanınızdayım. Şu sıralar sıkıntı çekmekteyim açıkçası. Neden mi? Tabii ki de telefon yüzünden. i4S ve S3 arasında gidip geliyorum hangisini alsam diye karar veremedim.

Bu çakışmayı yaşayan sadece bizler değiliz. :) Milyonlarca kişi var bu sorunu yaşayan ve ben de ufak çapta bir araştırma yapmak istedim. Yazılımlar konusunda bizden kat kat üstün insanların yazmış olduğu iletileri ve yorumları alıntılamayı denedim ve sanırım güzel bir yazı olacak. :)

Neden iki arada bir derede kaldığıma gelinirse, iOS jailbreak konusuyla bir adım önde. Android de kişiselleştirilebilir yapısıyla ilgimi çekiyor.. Apple âşığı olmama rağmen bunu becerebiliyorsa, gerçekten işe yarar bir şeydir. Ayrıca yazı uzun olabilir, herkese iyi eğlenceler. :)
   
Şimdi sistemler üzerine güzel bir detaylama yapalım:

Yorum 1:
Öncelikle IOS tek bir cihaz için yazılan ve tekbir cihaz için test edilen bir OS.Bu yüzden stabilitesi androidden daha iyi olması doğal.Fakat android linux (ki dünyada en az virüs bulaşma riski olan sistemler unix-linux SW OS lerdir.) kernel üzerine yazılan ve birçok sürümü olan ve arkasında dünyanın en değerli markası olan GOOGLE ın bulundugu bir yazılım...

Yorum 2:
APPLE ın tüm yazılımları belli bir ürün için yazılıyor. İOS sadece bir cihaz için geliştirilen bir sistem. Sadece bir işlemciyi, Sadece bir ekranı, sadece bir belleği, sadece bir çipsetini tanımak üzerine yazılıyor. ANDROİD ise bir çok farklı markanın bir çok modelinde çalışabilmesi için bir çok donanımı tanıyacak şekilde geliştiriliyor.Görevi sadece bir cihazda çalışmak olan bir işletim sistemi elbette görevi çok farklı donanımlara sahip çok farklı özelliklere sahip çok farklı markalarda çalışabilecek şekilde tasarlanan bir işletim sisteminden daha stabil çalışacaktır. 

Yorum 3:
Örneğin Android'de yapılabilen overclock işlemi;Bana göre bir mobil cihazı overclock etmek kadar saçma sapan bir işlem olamaz. Arkadaşlar elinizde ki cep telefonu sonuçta, masaüstü bilgisayarlar gibi soğutma işleminin yapıldığı fanlar yok. Overclock yapmak demek çarpan sayısını arttırmak veya çarpanda ki mhz miktarını büyütmek demek, yaparsın hız artar artmaz demiyorum ama peki ya sıcaklık. Sonra kullanıcılar başlıyorlar alet sapıttı, birdenbire kapandı, dokunmatik işlemiyor diye derler tabi.Bir diğer örnek kişiselleştirme;
Android kullananlar derler iPhone kullananlar zil sesini bile istedikleri şarkı veya melodi yapamıyorlar diye. Zaten artık böyle bir durum da kalmadı son iTunes güncellemesinden sonra ama bu durumun nedeni Apple'ın muazzam satış politikasıdır. iPhone kullananlar bilir Marimba isminde ki melodiyi aslında sırf iPhone kullananlar değil birçok kişi de bilir. Marimba veya diğer zil seçeneklerinden çok kullanılan bazı melodiler zil sesi olarak çaldığında adam daha cebinden çıkarmadan iPhone olduğu anlaşılır. Adamlar zil sesleriyle bile cihazın reklamını yapabiliyorlar. Zil sesi seçeneklerini kısıtladılar ki herkes aynı melodiyi kullansın cihazın reklamı olsun. Artık çıktığı an milyonlar satan bir cihaz olduğu için de serbest oldu isteyen istediğini kullansın 

Sonuç olarak çıkartılabilecek cevap şu, yazılım konusunda iki tarafın da holigan fanları var. :) iOS'u ve Android'i hiçbir şeye değişmem diyen arkadaşlar, kaldıkları yerden devam ediyorlar; fakat bizim için önemli olan hangisinin iyi olduğuydu.. İşte sorun burada, çünkü iki yazılım da mükemmel. Biri artık kendini kanıtlamış ve gelişimini standart bir hızla seyrettiren iOS, diğeri kendini daha iyi kanıtlayabilmek için sürekli gelişim gösteren Android. Hâlen bir cevap bulamadık. :(

Gelelim Store konusuna..
Okuduğum yorumlarda, App Store'nin her zaman bir adım önde olduğu yazılmış. Doğrular da. Oyunlar ilk olarak hep App Store'de.. Asphalt 7:Heat buna bir örnek. Tam bir ay sonra PlayStore'ye geçiş yaptı..

App Store, burjuva takılan arkadaşlarımız için. Çünkü Play Store'de ücretsiz olan çoğu uygulama, AppStore'de ücretli. Bu yönden bakarsak, Android durumu 1-1'e getiriyor. :)

Uygulamalar Konusu:

Yorum 1:

Program satın alabilirim diyosan her zaman ios öneririm. Yazılım geliştiricilerin ilk program çıkardığı platform ios platformudur. Ha ama crackli programlar kullanacağım ben program satın almam diyosan android öneririm. iphone da jailbreak le filab uğraşman gerekiyor. 

Yorum 2:
iOS rekabetsiz bir ortamda bulunuyor Ve de ıPhone bağımlıları sayesinde gayet güzel de satış yapıyor ve de hakkı zaten.
Jaılbreak avantajı da var Tabı. AppStore' daha fazla uygulama sayısına sahip(Google Play E Kıyasla)Bu Druma Bakarsak Bence Artık İOS Alanlar biraz hava atmak icin atmıs olur gibime geliyor.Tabi Stabilitesi Ve Oyun ları nı asla kucumsemıyorum onlarda bir (+) sı Apple'ın.
Kısacası Andoid Her Açıdan Çok Hızlı Gelişiyor..

Dikkat ettiniz mi bilmem ama, ortak bir yorum var. Android, çok hızlı ve teknolojik biçimde piyasayı ele geçiriyor... Ve sonuç olarak şu yorumu ekliyorum..

Şimdi öncelikle bir smartphone dan ne beklediğizi bilmeniz gerekiyor.Hangimiz telefonumuzu internet bankacılıgı, oyun oynama, mail alışverişi, web search, film seyretme, müzik dinleme, fotograf çekme, sosyal paylaşım platformalarına erişimden başka birşey için kullanıyoruz.Bu işlemlerin çoğunu 2000 tl lik S3 te yapar.600 tl lik samsungda.

Sonuçta herşey ihtiyac ile ilgili hangisinin daha iyi olduguyla değil.Sen ihtiyacını belirle ona göre elindeki para ile alabileceğinin en iyisini al.Ama tutupta sadece face e erişmek için 2000 tl lik s3 alma her türlü zarada olursun.Aşağıdaki kurala uyun yeter

"KULLANMAYACAĞIN TEKNOLOJİYE PARA VERME"  
Previous Post
Sonraki