18 Mayıs 2012

iOS 5.1.1 Tethered Jailbreak
Peki nedir bu tethered ile untethered arasındaki fark? Yeni başlayan ve bilmeyen arkadaşlarımız için tekrar bir hatırlatma yapalım. Bu yazımızda haberini yapmış olduğumuz iOs 5.1.1 Tethered Jailbreak; Herhangi bir nedenden ötürü cihazınızın kapanması ile jailbreak’in etkisiz kalması ve orjinal iOs 5.1.1 sürümünü geri yükleme zorunluluğu ile jailbreak’in kaybolması demektir yani bu iOs 5.1.1 Tethered sürümünü yükledikten sonra Jailbreak’inizi kaybetmemek için cihazınızın kapanmasına izin vermemelisiniz.
İşte Untethered‘de bu durumun tam zıttı olan yani siz istemedikçe cihazınız kapansa bile kaybolmayan etkisini yitirmeyen Jailbreak sürümünede Untethered Jailbreak diyoruz.
iOs 5.1.1 Tethered Jailbreak‘in nasıl yüklemeniz gerektiğine dair videoyu izleyelim ve iDevice cihazlarımızın nasıl iOs 5.1.1 Jailbrek yapıldığını hepberaber görelim.
RedSn0w’un yayınlamış olduğu bu iOs 5.1.1 Jailbrek sadece iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1, ve iPod touch 3. ve 4. nesil cihazlar içindir. iPhone 4s, iPad 2 ve 3. nesil olan 4G destekli Yeni iPad desteği bulunmamaktadır.
Nasıl iOs 5.1.1 Tethered Jailbreak yapılır?
Bu işlemlere başlamadan önce gerkli olan dosyalar:
iOs 5.1.1 Tethered Jailbreak yapabilmemiz için cihazımıza uygun ios 5.1 sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz çünkü redsnow yeni sürümü tanımayacağı için iOs 5.1 sürümünü gösterecek ve iOs 5.1.1 jailbreak yapacağız.
1. Adım: iOS iOs 5.1.1 özgü Redsn0w aracının son sürümünü indirin: ( Windows / Mac ).
2. Adım: iTunes veya iCloud üzerinden cihazınızın içeriğini yedekleyin.
3. Adım: indirmiş olduğunuz Redsn0w 0.9.10B8 başlatın ve Cihazınızı USB üzerinden PC veya Mac bilgisayarınıza bağlayın.
4. Adım: Önümüze çıkan pencereden EXTRAS YAZAN YERE TIKLAYIN

4. Adım: Üstteki pencereden Select IPSW butonuna tıklıyoruz.

4>>SELECT İPSW 'ye tıklıyoruz 


5>>açılan sayfadan cihazımıza uygun 5.1 ipsw dosyamızı seçiyoruz gelen uyarıya tamam diyoruz


6>>menüden geri gelip JAİLBREAK sekmesine tıklıyoruz


7>> açılan menüden INSTALL CYDİA sekmesinin kutucuğunu doldurup ilerliyoruz telefonumuz dfu modda olduğu için jailbrak işlemi başlatılıyor ve telefonumuz kapanıyor açılırken yaptığımız jailbreak tethered olduğu için elmada takılı kalıyor..
8>>telefonumuzu tekrar DFU moduna alıyoruz redsnow menüsünden tekrar EXTRAS 'a giriyoruz9>>açılan menüden JUST BOOT 'a tıklayıp telefonumuzun tetheredden çıkmasını sağlıyoruz


Bu kullanacağımız jailbreak tethered olduğun için telefonu her kapadığımızda 9 nolu işlemde yaptığımız gibi JUST BOOT yapmamız gerekecek yoksa telefonumuz elmada takılı kalır.
Önemli Not:Burada Uygulamış olduğumuz 8. Adım cihazımız kapandığı zaman (açılırken Apple logosu gelir ve açılmaz) Tethered den çıkabilmemiz için gereklidir bu yüzden yapmış olduğumuz Just Boot işlemini Cihazımız kapandığı zaman uygulamamız gerekmektedir.
Anlatım, bana aittir.
Previous Post
Sonraki