25 Mart 2012

Jailbreak İşleminin Kaybettirdikleri

Kırmak ya da kırmamak, işte bütün mesele bu!
Her neyse uzatmadan mevzuya girelim ve işe ''Jailbreak işlemi nedir?''den başlayalım..

Jailbreak işlemi, iOS işletim sistemli telefonların bir nevî ''Crack'' işlemidir.. Bu işlemden sonra telefonunuz, âdeta bir lego hâline geliyor ve isteğinize göre düzenleyebiliyorsunuz bunu..

Bu işlemin getirileri tabii ki de sonsuz denilebilir.. Çünkü arzunuza göre bir telefon yaratıyorsunuz.. Peki bu işlemin götürüleri yani -'leri neler?


Kullandığım telefon, i3G. Yâni tam da deneylik bir telefon. :) Gerek hız olsun gerekse sistem olsun her yönden tam bir denek. :) (Az sistemini çökertmedim!)
AppStore'den hiçbir veri yükleyemeyince-(ki hâlâ yükleyemiyorum- sistemi yeniden kurmak zorunda kaldım.. O sırada aklıma bir fikir geldi.. Biliyorsunuz ki iOS'lu telefonlar, şarj ve hız bakımından aşırı yükleme yapılınca dayanamıyorlar. :) Özellikle iPhone 3G.

Tam 1 gün boyunca telefonu deneme imkânım oldu ve her şey açığa çıktı.. Jailbreak işlemi tam bir Şarj Canavarı!  Tamam yeni telefonlarda hız sorununu yaşatmıyor ama 3G ve alt sisteme sahip iPod'larda tam bir sorun. Çileden çıkarma aracı, hatta telefonu cinayet aleti olarak da kullanma sebebi. :)

Neyse, telefon tam tamına bir gün boyunca kullanımda kaldı, bir an bile boş bırakmadım. Facebook uygulaması sürekli açıktı. Oysa telefon bunu hiç umursamıyor ve şarj kendi hâlinde geçinip gidiyordu.. Jailbreakli hâlinde ise telefon, neredyse 5 saatte 1 şarj olmak zorundaydı diyebilirim. -Sürekli kullanımda-

3G'ler için hız sorununu da ortadan kaldırdım diyebilirim orjinal firmware ile. Jailbreak işleminde, multitask ve background pic. olmadan kursam bile, hızda bir sorun vardı. Geçişler ağır, takılarak geçişler de sürekliydi. Orjinal firmware'ler ise hiç umursamaz durumdalar..(Jailbreak yapmadım ve memnunum.)


Kısacası Jailbreak, tüm telefonlarda şarj sorunu yaratıyor. 3G ve bu seviyenin altındaki iPod'larda da hız sorunu teşkil ettiriyor..
Ben iPhone'dan oyun zevkimi tavana vurdurduğum için, artık ihtiyaç duymamaya başladım ve telefonu hız problemsiz + internet medyası olarak kullanmaya başladım. Hiçbir sorun yok ve tadını da çıkartıyorum..

3G sahiplerine duyurulur.. Şarj konusunda da tüm iPhone sahiplerine duyurulur. 


Melih ÖZDAMAR
Previous Post
Sonraki